Δευτέρα, 05 Νοεμβρίου 2012 01:40

Ολυμπιακός - τσεντεβίτα 79-77

Written by

Αγχωτική νίκη πέτυχε ο Ολυμπιακός αλλά πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε οπότε τελός καλό όλα καλά.

Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι είχε εξέλιξη θρίλερ με τους παίχτες του Ολυμπιακού να έχουν καθαρό μυαλό και να κερδίζουν με 79-77.

Καλύτεροι παίχτες οι Κάιλ Χάινς, ο Βασίλης Σπανούλης, ο Κώστας Παπανικολάου και ο Κώστας Σλούκας που με τη είσοδό του στο 4ο δεκάλεπτο άλλαξε την ροή του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 22-16, 42-35, 56-53, 79-77

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ : Χάινς 8, Λο 8 (1), Αντιτς, Σπανούλης 21 (2τριπ., 7ασ.), Περπέρογλου 2, Σλούκας 10 (1), Μαυροειδής, Πρίντεζης 13 (1 τριπ., 7ριμπ.), Παπανικολάου 14 (1), Μάντζαρης 3 (1)

Ο Γιώργος  Μπαρτζώκας δήλωσε : Όσοι ήταν στο γήπεδο κατάλαβαν κάτω από ποια πίεση παίζαμε. Φαινόταν στην ατμόσφαιρα, έπρεπε να κερδίσουμε για να συνεχίσουμε στη διοργάνωση. Φάνηκε από τον τρόπο που σουτάραμε. Σπανούλης, Αντιτς, Πρίντεζης, Περπέρογλου αστόχησαν μόνοι τους και πιεστήκαμε περισσότερο. Παλέψαμε για τις κατοχές και πήραμε 18 ριμπάουντ. Ευχαριστώ τον κόσμο γιατί μας έσπρωξε.

Η Τσεντεβίτα έσφιγγε στην άμυνα και μας άφηνε τα σουτ. Εμείς τα χάναμε κι εκείνοι κέρδιζαν σε αυτοπεποίθηση. Έβαλαν δύσκολα καλάθια όπως και το τελευταίο που σκόραραν. Πήραμε τα σουτ γιατί μας τα έδωσαν οι Κροατες. Βαριά φανέλα του Ολυμπιακού, πολύς κόσμος την ακολουθεί και πρέπει να μάθουν οι παίκτες να παίζουν με αυτή την πίεση και νομίζω ότι θα τα καταφέρουν.

Δεν υποτιμάμε καμία νίκη κι έτσι όπως ήρθε ήταν πολύ σημαντική. Έχω την αίσθηση ότι θα λυθούν τα χέρια μας και τα πόδια μας στη συνέχεια.