Δευτέρα, 12 Νοεμβρίου 2012 03:34

τούρκοι - Ολυμπιακός 0-4

Written by

Ο Ολυμπιακός κέρδισε με μια μέτρια εμφάνιση τους τελευταίους της βαθμολογίας, με το τελικό 0-4 να φαίνεται λίγο σε σχέση με την εικόνα αγώνα.
Ξεκίνησε νωθρά αλλά και έτσι κατάφερε να σκοράρει με πέναλτυ που εκτέλεσε ο Αμπτουν στο 23’ και να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενος 0-1 και τους τούρκους να παίζουν με 10 μετά την απόβολη που κέρδισε ο Μήτρογλου στην φάση του πέναλτυ.
Στο β ημίχρονο μπήκε καλύτερα και στο 57’ με έναν κεραυνό του Μήτρογλου προηγήθηκε με 0-2. Στο τελευταίο δεκάλεπτο φόρτσαρε και πέτυχε αλλα 2 γκολ με τους Φουστέρ (85') και Μήτρογλου (88').

Έτσι έφτασε τους 28 βαθμούς και παραμένει στην πρώτη θέση.

Οι δηλώσεις του Λεονάρντο Ζαρντίμ : Σήμερα το παιχνίδι χωρίζεται σε δύο μέρη. Στην αρχή υπήρχε αρκετή ένταση, αλλά δεν παίχτηκε ωραίο ματς. Αυτό οφείλεται σε δύο λόγους. Η αεκ μπήκε για να πιέσει και εμείς δεν πιέσαμε όπως έπρεπε. Στην επανάληψη εμείς πιέσαμε, δημιουργήσαμε τις φάσεις και βάλαμε τα γκολ που βάλαμε. Η νίκη οφείλεται στην εικόνα μας στο δεύτερο ημίχρονο.

Περιμέναμε πώς η αεκ θα έκανε ένα δυνατό ξεκίνημα, γιατί ήξερε ότι εμείς δεν θα μπαίναμε δυνατά επειδή είχαμε ένα μεσοβδόμαδο ματς. Δεν πίστευα ότι η αεκ θα διατηρούσε αυτή την ένταση για 90 λεπτά. Αντιθέτως εγώ πίστευα ότι θα τα καταφέρναμε.

Ο Μήτρογλου είναι ένας πολύ σημαντικός παίκτης για την ομάδα μας. Ένας ποδοσφαιριστής που έλειπε τα τελευταία δύο χρόνια. Γύρισε πιο ώριμος και αρκετά πιο έτοιμος. Θα συνεχίσει να μας βοηθάει, και με τα γκολ, αλλά και με τη συνολική δουλειά που προσφέρει. Όλοι οι ποδοσφαιριστές, εκτός από την προσωπική τους διάκριση, θα πρέπει να βοηθούν και συνολικά την ομάδα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κάρολ, Τοροσίδης, Χολέβας (86΄ Μοδέστο), Σιόβας, Παπάζογλου, Φέισα, Γκρέκο (78’ Μανιάτης), Μασάντο (65’ Ιμπαγάσα), Αμπντούν, Φουστέρ, Μήτρογλου.

υγ : αεκ εκεί εκεί στην β εθνική...

υγ2 : Ακόμα ένα ντέρμπυ που δεν είδαμε τον Θρύλο από κοντά, ως πότε θα γίνεται αυτο;