Ολυμπιακός - Διαβάστε τα νέα του Ολυμπιακού εδώ καθημερινά - Ultras.gr - Οπαδική ενημέρωση
osfpvolos

osfpvolos

Έγινε στα Τρίκαλα την περασμένη Κυριακή το πανελλήνιο πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου. Οι αθλητές μας πήραν την τέταρτη θέση στην βαθμολογία, ενώ τα ευχάριστα έρχονται απ΄ τους νέους αθλητές του τμήματος στίβου καθώς οι έφηβοι κατέκτησαν για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά τον τίτλο και οι Άνδρες 'Β τερμάτισαν δεύτεροι.
Με σωστή δουλειά τα επόμενα χρόνια, αν προωθηθούν οι νέοι στην ανδρική ομάδα, είναι σίγουρο πως θα επανέλθουμε στα πρωτεία και εκεί.

Οι Έφηβοι (Δημήτρης Μάλαϊ, Χρήστος Παλούκης, Μανεβ Κριστιάν) κατέλαβαν την πρώτη θέση στο ομαδικό 6000μ.

Οι Άνδρες Β' (Θεόδωρος Τσολάκης, Κωνσταντίνος Ζαρτζής, Αλέξανδρος Πιπέρης) κατέλαβαν τη δεύτερη θέση στο ομαδικό των 8000μ. και οι Άνδρες (Μιχάλης Καλομοίρης, Γεράσιμος Γρίβας, Γιάννης Ζαχαράτος) την 4η θέση στα 12.000μ.

Με απολογισμό 18 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε φυσικά Πρωταθλητής τις υποχρεώσεις του στο Πρωτάθλημα της Α1 Ανδρών στο Πινγκ Πονγκ. Οι αθλητές μας «διέλυσαν» κάθε αντίπαλο στην διάρκεια της χρονιάς και το απόγευμα της Κυριακής κερδίζοντας με 4-0 τον Άρη Βούλας στον τελευταίο αγώνα που διεξήχθη στο ΣΕΦ σήκωσαν την 11η κούπα στην ιστορία του συλλόγου παρουσία του Προέδρου του Ολυμπιακού Μιχάλη Κουντούρη. Ο Τάσος Ρηνιώτης, ο Ντανιέλ Τσιόκας, ο Ένιο Μέντεζ και τα άλλα παιδιά (Γεωργιόπουλος, Τσόπελας) του Ολυμπιακού έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό και κατάφεραν να φέρουν άλλη μια κούπα στο σύλλογο. Μετά από το τέλος του αγώνα με τον Άρη Βούλας έγινε η απονομή του Πρωταθλήματος και ο Πρόεδρος Μιχάλης Κουντούρης μαζί με τον Αντιπρόεδρο Νίκο Σαλαπατάρα έδωσαν συγχαρητήρια στον έφορο Αλέξανδρο Αγάθο στον προπονητή Γιώργο Χριστοφοράκη και στους αθλητές μας.

Ο προπονητής μας Γιώργος Χριστοφοράκης τόνισε μετά από την απονομή: «Συγχαρητήρια στα παιδιά για την μεγάλη τους προσπάθεια. Είναι ήρωες και κατάφεραν να επαναφέρουν τον Ολυμπιακό στην κορυφή. Αυτός ο σύλλογος είναι καταδικασμένος να πρωταγωνιστεί σ’ όλα τα αθλήματα. Μπράβο και στη γυναικεία ομάδα που πάλεψε έως το τέλος το πρωτάθλημα. Θα τα καταφέρει το 2015. Θέλω να πω και ένα μεγάλο μπράβο και στα κορίτσια του πόλο για την κατάκτηση του ευρωπαϊκού. Θέλω ακόμη ν’ ευχαριστήσω τον πρόεδρο μας κ. Κουντούρη για την αμέριστη συμπαράσταση του σ’ όλη την διάρκεια της χρονιάς».

Ο Πρωταθλητής μας Τάσος Ρηνιώτης είπε από την πλευρά του: «Είναι μια πολύ μεγάλη στιγμή για εμάς. Ήταν μια πολύ δύσκολη χρονιά αλλά με υπομονή και πολύ κόπο πήραμε το Πρωτάθλημα. Το Πρωτάθλημα ήρθε ξανά στον Πειραιά και είμαστε όλοι περήφανοι γι’ αυτό. Αυτή είναι μόνο η αρχή. Ο Ολυμπιακός θα παίρνει για πολλά χρόνια ακόμη το Πρωτάθλημα στο Πινγκ Πονγκ. Είμαστε αναγκασμένοι να πρωταγωνιστούμε. Θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Πρόεδρο και στον άνθρωπο Μιχάλη Κουντούρη ο οποίος ήταν δίπλα μας και μας πρόσφερε ότι ζητήσαμε στην διάρκεια όλης της χρονιάς. Αυτή η κούπα του ανήκει. Θέλω ν’ αφιερώσω το Πρωτάθλημα στην μητέρα μου και στους φίλους μου από την Σαλαμίνα τον Παναγιώτη, τον Θάκη, τον Γιάννη και τον Γιώργο».

Όσο αφορά το Πρωτάθλημα Γυναικών ο Ολυμπιακός αν και είχε την μεγάλη ευκαιρία (προηγήθηκε με 1-0) έχασε με 4-1 από τον ΑΣ Πέρα και έμεινε στη 2η θέση. Συγχαρητήρια στις κοπέλες μας την Ντετελίνα Πέτροβα, την Γεωργία Ζαβιτσάνου και την Δέσποινα Δάνδουλα για την τεράστια προσπάθεια τους.

Κλείνοντας και το 2012+1 (μετά και την διεξαγωγή του πρωταθλήματος πυγμαχίας) να σημειώσουμε ότι ήταν η πιο πετυχημένη χρονιά στην 88χρονη ιστορία του συλλόγου με 15 κατακτήσεις τροπαίων.

Συγκεντρωτικά σε μια λίστα με συλλόγους που κατέκτησαν δυο και περισσότερους τίτλους μέσα στη χρονιά σε όλα τα αθλήματα, η διαφορά υπέρ μας είναι εντυπωσιακή.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 15

(ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ, ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΚΥΠΕΛΛΟ, ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ, ΜΠΑΣΚΕΤ ΔΙΗΠΕΙΡΩΤΙΚΟ, ΒΟΛΕΪ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ, ΒΟΛΕΪ ΚΥΠΕΛΛΟ, ΒΟΛΕΪ ΛΙΓΚ ΚΑΠ, ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ, ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΚΥΠΕΛΛΟ, ΠΟΛΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ, ΠΟΛΟ ΚΥΠΕΛΛΟ, ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, ΣΤΙΒΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΟΙΧΤΟΥ, ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΚΑΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΩΜΑΛΟΥ ΔΡΟΜΟΥ)

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 5

(ΣΤΙΒΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, ΞΙΦΑΣΚΙΑ ΓΕΝΙΚΗΣ, ΜΟΝΟΜΑΧΙΑΣ, ΣΠΑΘΗΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟΜΑΧΙΑΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ) ΑΕΚ 4 (ΧΑΝΤΜΠΟΛ, ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΚΥΠΕΛΛΟ, ΣΤΙΒΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, ΞΙΦΑΣΚΙΑ ΣΠΑΘΗΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ)

ΒΑΖΕΛΟΣ 3 (ΜΠΑΣΚΕΤ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ, ΜΠΑΣΚΕΤ ΚΥΠΕΛΛΟ, ΜΠΑΣΚΕΤ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ)

ΜΠΑΟΚ 3 (ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ)

ΑΘΗΝΑ 90' 2 (ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΣΑΛΑΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ ΚΥΠΕΛΛΟ)

ΑΟΞ ΑΙΓΑΛΕΩ 2 (ΞΙΦΑΣΚΙΑ ΑΣΚΗΣΕΩΣ, ΞΙΦΑΣΚΙΑ ΑΣΚΗΣΕΩΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ)

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ 2 (ΠΟΛΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ)

ΠΕΡΑ ΑΘ. 2 (ΠΙΝΓΚ - ΠΟΝΓΚ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΩΝ)

Μετά και τη κατάκτηση του Πανελληνίου πρωταθλήματος κολύμβησης, ολοκληρώθηκε ουσιαστικά η σεζόν για το 2012+1.

Απομένει η διεξαγωγή του πρωταθλήματος πυγμαχίας που θα γίνει τον Δεκέμβριο για να κλείσει και τυπικά, πέρυσι η γυναικεία ομάδα είχε κατακτήσει τον τίτλο για πρώτη φορά στην ιστορία της, θα περιμένουμε και εδώ μήπως γίνει και φέτος κάτι ανάλογο.

Για την ώρα, τη φετινή χρονιά έχει γίνει ρεκόρ για το σύλλογο απ' το 1925 και έπειτα με τις 14 κατακτήσεις τροπαίων σε επίπεδο ανδρών - γυναικών πάντα.

Θυμίζουμε..

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ, ΚΥΠΕΛΛΟ

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ

ΒΟΛΕΪ: ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ, ΚΥΠΕΛΛΟ, ΛΙΓΚ ΚΑΠ

ΒΟΛΕΪ ΓΥΝ.: ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ, ΚΥΠΕΛΛΟ

ΠΟΛΟ: ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ, ΚΥΠΕΛΛΟ

ΣΤΙΒΟΣ: ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ, ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΣΤΙΒΟΥ ΑΝΔΡΩΝ, ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΩΜΑΛΟΥ ΔΡΟΜΟΥ ΑΝΔΡΩΝ

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ: ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Για την ιστορία να κάνουμε και μία αναφορά στην εξαιρετική δουλειά που γίνεται στις ακαδημίες του συλλόγου, εκεί έχουν κατακτηθεί φέτος (και χωρίς βέβαια να μπαίνουν στη παραπάνω λίστα) 3 πανελλήνια πρωταθλήματα, στο ποδόσφαιρο το πρωτάθλημα νέων Κ-20 και στο πόλο το πρωτάθλημα νέων γυναικών και το πρωτάθλημα νεανίδων. Υπάρχει και η κατάκτηση του πρωταθλήματος νεανίδων στη κολύμβηση αλλά εκεί βγαίνει γενική βαθμολογία εφήβων - νεανίδων όπου πήραμε την 4η θέση.