Tuesday, 04 September 2012 03:11

bordeaux-Crvena Zvezda 3-2

Written by

Τον αποκλεισμό γνώρισε ο Ερυθρός Αστέρας, που ηττήθηκε με 3-2 από την Μπορντό. Αρνητικός πρωταγωνιστής, ήταν ο Βρετανός ρέφερι Μαρκ Κλάτενμπουργκ, που  έδωσε με κλειστά τα μάτια το πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Ο Αστέρας μπήκε μπροστά στο σκορ με τον Μλαντένοβιτς στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (45'+2). Οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν την κατάσταση με την βοήθεια του Κλάτενμπουργκ και τα τέρματα των Γκουφράν (52’) και Ζούσι (70’). Ο Μίκιτς ισοφάρισε στο 89’, εκμεταλλευόμενος την ολιγωρία των γηπεδούχων κάνοντας το 2-2, σκορ πρόκρισης για τους φιλοξενούμενους.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ομπρανιάκ έπεσε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Μπαΐκοβιτς, με τον διαιτητή να δίνει το πέναλτι χωρίς δεύτερη σκέψη. Ο Γκουφράν εκτέλεσε εύστοχα, κάνοντας το 3-2 και έστειλε την ομάδα του στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.