%PM, %09 %769 %2018 %19:%Δεκ

Ξάνθη - Ολυμπιακός 1-1

Written by

Πάλι αρκετές χαμένες ευκαιρίες, πάλι διαιτητής καρμανιόλα.

Ο Πέδρο Μαρτίνς δήλώσε: "Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι και θα έπρεπε να πάμε διαφορετικά στα αποδυτήρια. Δεν μπορέσαμε ξανά να τελειώσουμε τις φάσεις που κάναμε. Στο δεύτερο ημίχρονο συνέβησαν πολλά. Είχαμε τη διακοπή του ρεύματος, η Ξάνθη προκαλούσε πραγματικά τους παίκτες του Ολυμπιακού γιατί ήθελε να αλλάξει την ισορροπία του παιχνιδιού, κάτι το οποίο εμείς δεν ήμασταν αρκετά έξυπνοι να το αντιληφθούμε και να αγνοήσουμε αυτές τις προκλήσεις. Είδαμε έναν διαιτητή που δεν αντιλήφθηκε ότι όλες αυτές οι αντιδράσεις από εμάς ήταν αποτέλεσμα των προκλήσεων των παικτών της Ξάνθης. Και όλα αυτά δημιούργησαν την εικόνα που είδαμε στο δεύτερο ημίχρονο, μια εικόνα που δεν είναι ικανοποιητική. Που δεν είναι ωραία για το ποδόσφαιρο.

Όμως αυτό μπορέσαμε να παρουσιάσουμε σήμερα και έτσι συνεχίζουμε. Το μόνο που μας ενοχλεί είναι ότι αφού βλέπαμε ότι δίνονταν κίτρινες κάρτες όταν η μπάλα ήταν στο κέντρο και ύστερα από προκλήσεις των παικτών της Ξάνθης, ενώ για εμάς δεν δίνοντας οι αντίστοιχες φάσεις, μας θυμώνει πραγματικά πως δεν είχαμε την εξυπνάδα να το αντιληφθούμε, να αγνοήσουμε τις προκλήσεις που είχαν αυτόν ακριβώς τον σκοπό. Φερθήκαμε σαν ανόητοι και αυτό θα έπρεπε να το είχαμε αντιληφθεί νωρίτερα".

Γκολ: 76' Βούκοβιτς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Βούκοβιτς, Σισέ, Τοροσίδης (59’ Μάνος), Κούτρης, Γκιλιέρμε, Μαντί Καμαρά (90’ Νάτχο), Ελαμπντελαουί, Ναουέλ (30’ λ.τρ. Ποντένσε), Φορτούνης, Γκερέρο

%PM, %03 %910 %2018 %22:%Δεκ

Ολυμπιακός-Παναιτωλικός 2-1

Written by

Ο Ολυμπιακός κέρδισε τον Παναιτωλικό με 2-1 χάνοντας πάλι αρκετές ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ. Περάσαμε στην 2η θέση και κυνηγάμε τους αγαπητικούς της κυβέρνησης.

O Πέδρο Μαρτίνς δήλωσε: «Είναι καλό ότι ξεκινήσαμε με ένα γρήγορο γκολ. Επιβληθήκαμε στον αντίπαλο και βάλαμε δύο γκολ στο πρώτο μέρος, ενώ μπορούσαμε κι άλλα. Στο δεύτερο φάνηκε η μεγάλη κούραση των ποδοσφαιριστών. Έτσι, αν και είχαμε την υποχρέωση για περισσότερα γκολ λόγω του παίκτη παραπάνω, δεν την εκπληρώσαμε».

Γκολ: 11' Ποντένσε, 25' Γκερέρο

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Γκιλιέρμε, Καμαρά (64' Νάτχο), Φορτούνης (87' Μπουχαλάκης), Ποντένσε, Ναουέλ (73' Τοροσίδης), Γκερέρο.

%PM, %29 %957 %2018 %23:%Νοε

Μπέτις-Ολυμπιακός 1-0

Written by

Ήττα στις λεπτομέρειες με 1-0 από τη Μπέτις στη Σεβίλλη και τώρα πάμε για νίκη με 2 γκολ διαφορά στο παιχνίδι με την Μίλαν.

Ο Πέδρο Μαρτίνς δήλωσε: "Φυσικά το αποτέλεσμα του αγώνα είναι αρνητικό για εμάς. Τα δώσαμε όλα προσπαθήσαμε με όλες μας τις δυνάμεις. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο είχαμε δύο πολύ καλές ευκαιρίες για να σκοράρουμε και τελικά το κατάφερε η Μπέτις. Έχει πολύ καλούς ποδοσφαιριστές που μπορούν να απειλήσουν οποιονδήποτε αντίπαλο. Το δεύτερο ημίχρονο είναι διαφορετικό είναι πιο ανοιχτό προσπαθήσαμε να προκαλέσουμε. Θα μπορούσαμε να σκοράρουμε, αλλά θα μπορούσε και η Μπέτις να σκοράρει και δεύτερο γκολ. Συγχαρητήρια στη Μπέτις γιατί απέδειξε ότι ήταν η καλύτερη ομάδα του ομίλου και δίκαια προκρίθηκε. Εμείς από την πλευρά μας έχουμε δείξει ότι αξίζουμε να προκριθούμε. Είμαι σίγουρος ότι τη τελευταία αγωνιστική με τη Μίλαν θα καταφέρουμε να την κερδίσουμε τη με δύο γκολ διαφορά με τη βοήθεια του κόσμου μας και αυτή η ομάδα έχει αποδείξει ότι αξίζει να προκριθεί στην επόμενη φάση".

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρ Μαρτίνς): Ζοζέ Σα, Ελαμπντελαουί, Σισέ, Βούκοβιτς, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε (81' Νάτχο), Μπουχαλάκης (58' Γκερέρο), Καμαρά, Ποντένσε, Ναουέλ (72' Ναουέλ), Φορτούνης

%PM, %11 %956 %2018 %23:%Νοε

Ολυμπιακός-ποα 1-1

Written by

Πεταμένο 1ο ημίχρονο, αστοχία, γκαντεμιά και ένα κοράκι που κοίταγε αλλού είναι μερικές λέξεις που περιγράφουν την εικόνα του αγώνα.

Η κερκίδα σήμερα έδωσε ρεσιτάλ και θύμισε παλιό Καραϊσκάκη.

Γκολ: 95' Σισέ

Ο Πέδρο Μαρτίνς δήλωσε: "Αυτό που έχω να πω είναι ότι τέτοια παιχνίδια θα μπορούσαν να προφέρουν κάτι όμορφο στο ελληνικό ποδόσφαιρο, γιατί βλέπουμε όλη την ποιότητα και αντιπαλότητα σε έναν ποδοσφαιρικό αγώνα. Δυστυχώς βλέπουμε ότι υπάρχουν πράγματα που τα αδικούν. Είδαμε σήμερα ότι υπήρχαν διαιτητικά λάθη. Θέλω να μιλήσω γιατί τα βλέπω τώρα από ψύχραιμη πλευρά. Αυτό που μπορώ να παρατηρήσω είναι το λάθος του διαιτητή. Προσπαθώ να καταλάβω τις αποφάσεις που πήρε στο 47', στο 63', στο 83' και στο 84'. Παρατηρείστε αυτές τις φάσεις. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πάρθηκαν αυτές οι αποφάσεις. Όταν λέγαμε ότι θα έρθουν ξένοι διαιτητές, λέγαμε ότι δεν θα τα βλέπαμε αυτά. Όμως είναι πολύ έξυπνο το πώς δουλεύει όλο αυτό.

Ο κόσμος είναι στενοχωρημένος, οι παίκτες είναι στενοχωρημένοι, όλοι μας. Τα έδωσαν όλα οι παίκτες. Έπαιξαν σαν πολεμιστές, προσπάθησαν ως το τέλος. Δυστυχώς όμως το ματς θα ήταν τελείως διαφορετικό αν δεν είχαμε αυτές τις αποφάσεις. Τώρα που είμαστε πιο ψύχραιμοι, αυτή τη στιγμή υπάρχει και ο θυμός και αναρωτιέμαι και παρατηρώ γιατί συνέβη αυτό. Δεν μπορώ να καταλάβω πώς ένας ξένος διαιτητής με ποιότητα που είναι προετοιμασμένος για να σφυρίξει τέτοια ματς, από το πρώτο λεπτό ως το 90' ο αντίπαλος κάνει πολλά φάουλ που διακινδυνεύουν την ακεραιότητα των παικτών μας, δεν υπάρχει ούτε μία κίτρινη, δεν υπάρχει μία απόφαση να αποδώσει δικαιοσύνη στον τρόπο που έπαιζαν οι παίκτες μας. Ο Παναθηναϊκός έκανε συνεχώς σκληρά μαρκαρίσματα και δεν τα έβλεπε ο διαιτητής. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν έδωσε την εξέλιξη που έπρεπε να δώσει. Δεν έχει να κάνει με το γεγονός ότι είναι ξένος. Απλώς από έναν ξένο διαιτητή που επιλέγουμε για να σφυρίξει τέτοια ματς, δεν περιμένουμε αυτά."

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ομάρ, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Μπουχαλάκης (63' Μάνος), Γκιλιέρμε, Νάτχο (77' Καμαρά), Φορτούνης, Ποντένσε, Χάσαν (46' Χριστοδουλόπουλος).

%AM, %09 %010 %2018 %01:%Νοε

Ολυμπιακός - Ντουντελάνζ 5-1

Written by

Ο Ολυμπιακός έπαιξε πολύ καλά και σκόρπισε την Ντουντελάνζ με 5-1 στο Καραϊσκάκη.

Ο Πέδρο Μαρτίνς είπε: Έχει να κάνει καθαρά με την αποτελεσματικότητα. Σήμερα κάναμε γκολ τις ευκαιρίες μας. Ανοίξαμε νωρίς το σκορ. Αυτό ήταν που είχε την διαφορά. Ελπίζουμε να συνεχιστεί στα επόμενα ματς. Έχουμε δείξει πως έχουμε την ποιότητα και ότι βελτιώνομαστε από ματς σε ματς. Αυτό θέλουμε και για μετά. Να εξακολουθούμε να παίζουμε με ποιότητα και να βάζουμε γκολ από τις ευκαιρίες μας.

Ναι βοηθάει την αυτοπεποίθησή μας. Όσον αφορά στο κίνητρο δεν αλλάζει κάτι. Έχουμε το κίνητρο ήδη γιατί έχουμε έναν σημαντικό παιχνίδι. Είναι άλλο ματς την Κυριακή. Είναι κάτι που χρειάζεται για το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό. Θα παίξουμε ένα δύσκολο παιχνίδι με όλη την προσπάθεια και την αυτοσυγκέντρωσή μας.

Το ίδιο μήνυμα που έδωσα στους παίκτες μου. Θέλουμε να κερδίσουμε το ματς όχι μόνο για εμάς και τον κόσμο αλλά γιατί είναι τρεις πολύ σημαντικοί βαθμοί. Θα προσπαθήσουμε να πάρουμε ένα πολύ καλό αποτέλεσμα. Θα συγκεντρωθούμε στο ματς αυτό.

Γκολ: 6' Τοροσίδης, 15' & 36' Φορτούνης, 26' Χριστοδουλόπουλος, 70' Χάσαν

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης, Ρόντερικ, Σισέ, Τσιμίκας, Νάτχο (62' Τουρέ), Καμαρά, Φορτούνης (57' Χάσαν), Ποντένσε, Ναουέλ (34' λ.τ. Φετφατζίδης), Χριστοδουλόπουλος.

%PM, %04 %879 %2018 %22:%Νοε

σκουλήκια - Ολυμπιακός 0-1

Written by

Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από το Χαριλάου με σκόρερ τον Άχμετ Χάσαν, που σκόραρε στο 67' για το τελικό 0-1.

Ο Πέδρο Μαρτίνς δήλωσε: «Ήταν μια καλή εβδομάδα για μας. Ξέραμε ότι είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια καλά οργανωμένη ομάδα η οποία έχει προσανατολισμό μεγάλης ομάδας. Μπήκαμε αποφασισμένοι στον αγωνιστικό χώρο, είχαμε το απολυτο πλεονέκτημα και δεν επιτρέψαμε καμία πρωτοβουλία στον αντίπαλο. Δεν του αφήσαμε περιθώρια. Θα μπορούσαμε να είχαμε σκοράρει και στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν το κάναμε. «Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν πιο μαχητικοί, δείξαμε τη θέληση και την αποφασιστικότητά μας. Ξέραμε ότι ο Άρης θα μας δυσκολέψει, ότι θα προσπαθήσει να μας δημιουργήσει προβλήματα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ(Μάρτινς): Σα, Ομάρ, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Μπουχαλάκης, Γκιγιέρμε (83’ Καμαρά), Φορτούνης (88’ Τοροσίδης), Χριστοδουλόπουλος (59’ Νάτχο), Ποντένσε Χασάν.

%PM, %01 %815 %2018 %20:%Νοε

Παναχαϊκή - Ολυμπιακός 0-2

Written by

Το ματς διεξήχθη στο χωράφι του Παμπελοπονησιακού έπειτα από απόφαση της Αστυνομικής Διεύθυνσης Πάτρας, στο 2ο ημίχρονο μια διμοιρία ΜΑΤ απροκάλεστα μπαίνει μέσα στην κερκίδα και ρίχνει δακρυγόνα και ξύλο σε οικογένειες και παιδιά με στόχο προφανώς να γίνουν επεισόδια και να τιμωρηθεί ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ! Για όποιον δεν κατάλαβε ακόμα βρισκόμαστε σε πόλεμο, θα μας βρούν απέναντι τους ποικιλοτρόπως και κυρίως εκεί που θα τους πονέσει πιο πολύ, στις κάλπες!

Τα γκολ πέτυχαν οι Τοροσίδης(38') και Ναουέλ(69').

Ο Πέδρο Μαρτίνς δήλωσε: "Αυτό που έχω να πω, είναι πως είναι απαράδεκτο να παίζουμε σε τέτοιο αγωνιστικό χώρο. Είναι πραγματικά λυπηρό να γίνεται ματς σε τέτοιο γήπεδο. Υποβαθμίζεται το προϊόν και τίθεται σε κίνδυνο η σωματική ακεραιότητα των ποδοσφαιριστών. Είναι πραγματικά απαράδεκτο. Δεν θα έπρεπε να επιτρέπεται να γίνεται το ματς σε τέτοιο αγωνιστικό χώρο".

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γιαννιώτης, Τοροσίδης, Ρόντερικ, Μεριά, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Ανδρούτσος, Νάτχο (79' Φετφατζίδης), Ναουέλ (83' Μασούρας), Βρουσάι, Μάνος (76' Βοΐλης).

«ΈναρξηΠροηγούμενο12345678910ΕπόμενοΤέλος»