%AM, %24 %984 %2017 %00:%Νοε

Αρμάνι - Ολυμπιακός 85-86

Written by

Απόδραση από το Μιλάνο με νίκη για την ομάδα με συγκλονιστική εμφάνιση από τον ΜακΛίν.

Ο κόσμος μετά την Λισσαβώνα παρέδωσε μαθήματα κερκίδας και στο Μιλάνο.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος δήλωσε: Ευχαριστούμε τους φιλάθλους μας που ήρθαν και μας υποστήριξαν. Ήταν εκπληκτικοί. Θέλαμε να τους ευχαριστήσουμε κατακτώντας τη νίκη και τα καταφέραμε.Στο πρώτο μέρος είχαμε μεγάλο πρόβλημα με τα επιθετικά ριμπάουντ της Αρμάνι. Ήταν χαρακτηριστικό ότι πήραν περισσότερα επιθετικά από αμυντικά ριμπάουντ. Παρότι είχαμε καλό επιθετικό παιχνίδι, σκοράροντας 86 πόντους, δυστυχώς επιτρέψαμε στην αντίπαλό μας να πετύχει εύκολους πόντους από επιθετικά ριμπάουντ , κάτι που θα είχαμε αποφύγει αν παίζαμε καλύτερη άμυνα. Στο δεύτερο μέρος βελτιωθήκαμε και δώσαμε μόνο πέντε ριμπάουντ, αλλά η Αρμάνι σκόραρε εύκολα με ντράιβ από τα γκαρντ ή πασάροντας στους ψηλούς που τελείωναν τις φάσεις. Ήταν πολύ σημαντικό ότι κατά την διάρκεια αυτού του όχι καλού αμυντικά παιχνιδιού, είχαμε εξαιρετική επίθεση με σπουδαία ποσοστά μέσα και έξω από την γραμμή των 6.75μ. Μπορώ να πω πως απόψε κερδίσαμε το παιχνίδι από την επίθεσή μας. Στο τέλος αυτό που ήταν σημαντικό ήταν ότι στα 2-3 τελευταία λεπτά αλλάξαμε την άμυνά μας, παίξαμε καλύτερα και σε κάποια κρίσιμα plays της αντιπάλου μας αμυνθήκαμε σωστά και δεν επιτρέψαμε στα γκαρντ της Αρμάνι να σκοράρουν. Αυτός ήταν ο λόγος που κερδίσαμε το ματς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-17, 42-46, 62-66, 85-86

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 22 (10/14 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Παπαπέτρου 2 (1/6 σουτ), Μιλουτίνοφ, Στρέλνιεκς 14 (3/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Πρίντεζης 9 (2/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Παπανικολάου 11 (1/2 τρίποντα, 6/9 βολές), Μάντζαρης 6 (2/3 τρίποντα), Ρόμπερτς 18 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπόγρης, Γουίλτζερ, Τόμπσον 4.

%PM, %22 %810 %2017 %20:%Νοε

Ολυμπιακός - Μπεσίκτας 68-45

Written by

Μετά την άνετη νίκη επί της Μπεσίκτας με 68-45 προκριθήκαμε στην επόμενη φάση του Eurocup και σε μία εβδομάδα (30/11) θα διεκδικήσουμε την πρωτιά στον Α' Όμιλο απέναντι στη Ρίγα.

Τα δεκάλεπτα: 22-7, 31-21, 47-29, 68-45

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καπογιάννη): Μάζιτς 4 (5 ριμπάουντ), Σταμάτη, Χατζηνικολάου (8 ασίστ), Μάλτση 3 (1), Νικολοπούλου, Σωτηρίου 5 (1), Άντερσον 19 (7/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές), ΜακΚόλεϊ 10 (4/14 δίποντα, 2/2 βολές, 14 ριμπάουντ), Σπυριδοπούλου 8 (1), Καλτσίδου 20 (4/10 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

%PM, %20 %757 %2017 %19:%Νοε

Κολοσσός - Ολυμπιακός 54-72

Written by

Άνετο πέρασμα από την Ρόδο με νίκη επί του Κολοσσού με 54-72.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος δήλωσε: "Πιστεύω πως η διαφορά των δέκα πόντων έδειχνε το πως πήγε το παιχνίδι. Ο Κολοσσός ξέραμε πως θα αντιδράσει, κατάφερε να μειώσει, όμως, στα κρίσιμα σημεία κάναμε αυτό που έπρεπε σε άμυνα και επίθεση, με αποκορύφωμα το καλό τελευταίο δεκάλεπτο. Στο διάστημα αυτό δεχθήκαμε μόλις επτά πόντους, βάλαμε εύκολα καλάθια, βρήκαμε ρυθμό στην επίθεση κάτι που μας έλειπε σε διάρκεια και τελειώσαμε το ματς πολύ καλά επιθετικά, όπως το ξεκινήσαμε. Η τελική διαφορά δείχνει πως δουλέψαμε καλά το παιχνίδι και είχαμε την υπομονή να φτάσουμε στη νίκη.Συγχαρητήρια στους παίκτες μας. Συνεχίζουμε."

Δεκάλεπτα: 17-26, 30-40, 47-55, 54-72

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 1 (1κοψ.), Στρέλνιεκς 14 (4 τρίποντα, 4 ριμπ., 5 ασ.), Παπανικολάου 9 (1τρ., 4 ρμπ., 2 ασ., 3 κλ., 1 κοψ.), Ρόμπερτς 7 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Πρίντεζης 9 (1τρ., 5 ριμπ., 2 ασ.), Τολιόπουλος, Παπαπέτρου, Μάντζαρης 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Αρσενόπουλος, Μπόγρης 8 (3ασ.), Γουίλτζερ 5 (1 τρίποντο, 2 ασ.), Τόμπσον 16 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ).

%PM, %18 %749 %2017 %18:%Νοε

Ολυμπιακός - μπαοκ 115-56

Written by

Οι κοπέλες διέσυραν τον μπαοκ με 115-56 στο κλειστό της Γλυφάδας και τώρα περιμένουμε την αναμέτρηση της Τετάρτης απέναντι στη Μπεσίκτας για το Eurocup.

Η Ελενη Καπογιάννη δήλωσε: "Είμαστε ευχαριστημένοι για το εύρος της νίκης. Η ομάδα ακόμα δεν έχει βρει την χημεία της και αυτό είναι κάτι το φυσιολογικό, που το περιμέναμε. Δουλεύουμε διαρκώς και έχουμε τρεις μέρες μπροστά μας για να προετοιμαστούμε για την Μπεσίκτας. Συγχαρητήρια στις παίκτριές μου γιατί κάνουν προσπάθεια. Πρέπει και νοητικά να μπουν μέσα στην ομάδα, έχουν τις τρεις μέρες μπροστά τους και πιστεύω θα είμαστε έτοιμοι με την Μπεσίκτας."

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 55-33, 84-49, 115-56

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καπογιάννη): Μάζιτς 6 (3/3 δίποντα), Σταμάτη 9 (1/3 τρίποντα), Σπυριδοπούλου 14 (2/3 τρίποντα, 8 ριμ.), Χατζηνικολάου 2 (8 ασ), Μπαλτά 9 (3/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Μάλτση 6 (5 ασίστ), Νικολοπούλου 3 (1/2 τρίποντα), Χαλιβέρα 14 (4/4 τρίποντα), Σωτηρίου 10 (3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Καλτσίδου 9 (4 ασίστ), Αντερσον 12 (4/4 διπ. 7 ασίστ, 3 κλεψίματα) , Μακόλι 21 (8/11 δίποντα, 10 ριμπάουντ).

Η διαβολοβδομάδα τελείωσε και μας βρίσκει στην κορυφή της EuroLeague μαζί με την ΤΣΣΚΑ.

Η κερκίδα σήμερα υποστήριζε 2 ομάδες, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ και ΕΡΥΘΡΟ ΑΣΤΕΡΑ.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος δήλωσε: "Είχα πει και τότε πως το μπάσκετ δεν το έχουμε ξεχάσει. Υπήρχε κόπωση, ένα κακό μομέντουμ. Η άμυνα είναι πάντα αυτή που δίνει τις νίκες, ακόμη και αν δεν είσαι καλός στην επίθεση.. Έχουμε πλέον μεγαλύτερη αποφασιστικότητα. Μην ξεχνάτε πως μέχρι και πριν το ματς με την Χίμκι όλοι έλεγαν πως η ομάδα έπαιζε πολύ καλά και στην επίθεση. Η ομάδα έχει πολλές επιλογές στην επίθεση, λειτουργεί σωστά και ομαδικά. Δεν έκανε κάποιος παίκτης τρομερό ματς από στατιστικής, είχαμε πολλούς παίκτες είναι η έννοια της ομάδας και στην άμυνα και στην επίθεση."

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-13, 47-37, 67-49, 85-59

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 9, Τολιόπουλος (3 ασίστ), Παπαπέτρου 11 (1), Αγραβάνης 3, Μιλουτίνοφ 13 (12 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 9 (1), Πρίντεζης 9 (1 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 5, Μάντζαρης 6 (1), Ρόμπερτς 6 (2), Γουίλτζερ, Τόμπσον 14 (2).

%PM, %15 %914 %2017 %22:%Νοε

Φενέρ - Ολυμπιακός 83-90

Written by

Παραλίγο να χάσουμε δικό μας παιχνίδι αλλά στην παράταση εμφανίστηκε ο Ολυμπιακός που ξέρουμε και φύγαμε από την Πόλη με τη νίκη αφήνοντας τον ζότς να αλλάζει χρώματα σαν σαλαμάνδρα.

O Γιάννης Σφαιρόπουλος δήλωσε: "Συγχαρητήρια στους παίκτες μου όχι μόνο για τη νίκη, αλλά για πολλούς λόγους. Πρώτα από όλα επειδή για την επικράτησή τους επί της Φενερμπαχτσε στην έδρα της, αλλά και για το γεγονός ότι αντέδρασαν μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ. Είναι πάντα δύσκολο να παίζεις εδώ, κόντρα σε μια σπουδαία ομάδα με έναν σπουδαίο προπονητή. Στην 4η περίοδο πήραμε ένα μικρό προβάδισμα που θα μπορούσε να μας δώσει τη νίκη, όμως, δυστυχώς 2-3 κακές επιλογές έδωσαν στην αντίπαλό μας το δικαίωμα να επιστρέψει στο ματς.

Και παρότι είχαμε το τελευταίο σουτ, τελικά πήγε ο αγώνας στην παράταση. Ήταν επίσης σημαντικό ότι στην παράταση κρατήσαμε την πίστη μας για νίκη, παρότι η Φενερμπαχτσε μας είχε ισοφαρίσει. Συνεχίσαμε να παίζουμε το ίδιο καλά στην άμυνα και στην επίθεση. Μοιράσαμε την μπάλα και πήγαμε στις καλύτερες επιλογές για σουτ. Θεωρώ πως αξίζαμε να κερδίσουμε, γιατί μετά το πρώτο εικοσάλεπτο δείξαμε διαφορετική εικόνα στο παρκέ. Όχι ότι ήμασταν κακοί στο πρώτο μέρος, όμως, στο δεύτερο και στην παράταση ήμασταν καλύτεροι."

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-18, 40-30, 53-57, 75-75 (κ.α.), 83-90

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μακλίν 9, Παπαπέτρου, Αγραβάνης, Μιλουτίνοβ 10, Στρέλνιεκς 16 (4), Πρίντεζης 18, Παπανικολάου 7, Μάντζαρης, Ρόμπερτς 21 (5), Γουίλτζερ, Τόμπσον 9 (1).

%PM, %12 %813 %2017 %20:%Νοε

Ολυμπιακός - Ρέθυμνο 90-72

Written by

Στο 4ο δεκάλεπτο εμφανίστηκε ο Ολυμπιακός που ξέρουμε και καθάρισε το παιχνίδι απέναντι στο Ρέθυμνο με 90-72.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος σχολίασε: "Σήμερα είχαμε να διαχειριστούμε την ψυχολογική κατάσταση της ομάδας μας, ύστερα από μία ήττα, την δεύτερη φέτος από τον Παναθηναϊκό. Πιστεύω πως αυτό το ψυχολογικό κενό που είχαμε το ξεπεράσαμε στο δεύτερο ημίχρονο. Δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι στο πρώτο μέρος. Αυτή η δεύτερη ήττα από τον Παναθηναϊκό μας κοστίζει σε όλους, αλλά με δουλειά και υπομονή θα τα φτιάξουμε. Είναι μία προσπάθεια που κάνουμε την οποία και πιστεύουμε, μία προσπάθεια που έχει δώσει καρπούς. Θέλει υπομονή, έχουμε πολλούς νέους παίκτες στο ρόστερ μας, απουσίες και τραυματισμούς, πολλών διαφορετικών παραμέτρων. Όλα αυτά είναι προβλήματα που υπάρχουν σε όλες τις ομάδες και είναι λογικά τα σκαμπανεβάσματα."

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-19, 39-39, 69-65, 90-72

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοφ 9, Στρέλνιεκς 12 (1/6 τρίποντα), Πρίντεζης 6 (6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 7 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ρόμπερτς 18 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ΜακΛίν 7, Τολιόπουλος 6, Παπαπέτρου 2, Αγραβάνης 7 (1), Μπόγρης, Τόμπσον 16 (3/4 τρίποντα), Γουίλτζερ.

«ΈναρξηΠροηγούμενο12345678910ΕπόμενοΤέλος»